MAXQDA çok yavaş tepki veriyor veya çöküyor

Performans sorunlarının veya çökmelerin açık ara en yaygın nedeni şu soruyla ilgilidir: Proje dosyasını doğrudan bir USB flash sürücüden, ağ sürücüsünden, harici sabit sürücüden veya bulutla senkronize edilmiş klasörden mi açtınız? Cevabınız “Evet” ise, sorununuzun nedeni bu olabilir.

MAXQDA bir veritabanı programı olduğundan, tüm değişiklikler sürekli olarak kaydedilir. Bu nedenle proje dosyasına bağlantının kesilmemesi çok önemlidir, aksi takdirde bazı durumlarda proje dosyasında sorunlar ortaya çıkabilir. Bu nedenle proje dosyasını bir USB, ağ sürücüsü veya bulutla senkronize edilmiş klasörden açmamanızı, ancak her zaman önce yerel bir sabit diske (örneğin masaüstüne) kopyalamanızı öneririz. Elbette bu dosyayı bir USB vs.’ye kaydedebilirsiniz ancak dosyayı direkt oradan açmamalısınız. Bununla ilgili daha fazla bilgiyi buradan okuyabilirsiniz:
Proje Veri Depolama

İki hata mesajı genellikle bu sorunun bir sonucudur:

“MAXQDA seçilen dosyayı açamıyor. Dosya zaten açık olabilir, doğru dosya biçimine sahip olmayabilir veya zarar görmüş olabilir.”
“Seçilen dosya daha eski bir MAXQDA 11 sürümüyle oluşturuldu ve açılamıyor.”

Ancak dosya hala açılabiliyorsa, içindeki olası hataları ortadan kaldırmak için yeni bir veritabanı yapısı kurmak için aşağıdaki adımları kullanabilirsiniz:

  1. Yeni bir proje dosyası oluşturun ve yerel sabit diskinize kaydedin (örneğin masaüstünde)
  2. Proje dosyasını açın, “Ana Sayfa” sekmesine gidin ve en sağdaki “Projeleri birleştir”i seçin
  3. Yeni proje dosyasını sorunlu proje dosyasıyla birleştirin

Bu, mevcut tüm verileri içeren yeni bir veritabanı yapısına sahip yeni bir .mx22 proje dosyası oluşturur.

Hata devam ederse, proje dosyasını hata analizi veya sorun giderme için Destek Ekibimize gönderebilirsiniz. Lütfen “destek dosyasını” da gönderin. MAXQDA’nın sağ üst köşesindeki “?” sembolüne tıklayarak ve ardından “Destek dosyasını dışa aktar” seçeneğini seçerek buna erişebilirsiniz.More FAQs